ERA-2AEB1021X
Mfr.Part #
ERA-2AEB1021X
Description
RES SMD 1.02KOHM 0.1% 1/16W 0402
FIXED RESISTOR
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height :
406.4μm
Voltage - Rated :
25V
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
63mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Resistance :
1.02kOhm
yes
Max Power Dissipation :
63mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Composition :
Thin Film
Case Code (Metric) :
1005
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
0402
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
ERA-2AEB1021X
Panasonic ERA-2AEB1021X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 1.02kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C