ERA-2AEB101X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-2AEB101X
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Tolerance :
±0.1%
Composition :
Thin Film
Construction :
Chip
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Max Power Dissipation :
63mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
Feature :
Automotive AEC-Q200
Packing Method :
TR, PUNCHED
Power Rating :
63mW
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Ratings :
AEC-Q200
Case Code (Metric) :
Depth :
500μm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height :
350μm
JESD-609 Code :
e3
Series :
ERA-2A
Mount :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
100Ohm
Voltage - Rated DC :
25V
Military Standard :
Not
Case Code (Imperial) :
Published :
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Voltage - Rated :
25V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Tin
Datasheets
ERA-2AEB101X
Panasonic ERA-2AEB101X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 100Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C
Description:
The Panasonic Chip Resistor - Surface Mount ERA-2AEB101X is a 0402 size, 100 ohm, 0.1% tolerance, 1/16 watt resistor. It is designed for surface mount applications and is RoHS compliant.
Features:
- 0402 size
- 100 ohm resistance
- 0.1% tolerance