ERA-1ARC362C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-1ARC362C
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 3.6KOHM 0.25% 1/20W 0201
Stock
900
In Stock :
900
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
25V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supplier Device Package :
0201
Resistance :
3.6kOhms
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Tolerance :
±0.25%
Power Rating :
50mW
Series :
ERA-1A
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Lead Free :
Lead Free
Composition :
Thin Film
Feature :
Automotive AEC-Q200
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
ERA-1ARC362C
Panasonic ERA-1ARC362C
ERA-1A Series, Thin Film, 3.6kOhms, 0.05W 1/20W, ±0.25%, -55°C~155°C