DSS40-0008D
Mfr.Part #
DSS40-0008D
Package / Case
TO-3P-3 Full Pack
Description
DIODE SCHOTTKY 8V 40A TO247AD
Capacitance @ Vr, F :
Terminal Position :
Single
Package / Case :
TO-3P-3 Full Pack
Surface Mount :
No
Number of Terminals :
3
Base Product Number :
DSS40
Max Surge Current :
600A
Package Shape :
RECTANGULAR
Series :
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY, LOW NOISE
yes
IXYS Corporation
Current - Average Rectified (Io) :
40A
Published :
Reach Compliance Code :
Compliant
Current - Reverse Leakage @ Vr :
200mA @ 8V
Min Operating Temperature :
-55°C
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Supplier Device Package :
TO-247AD
JEDEC-95 Code :
TO-247AD
Mounting Type :
Through Hole
Output Current-Max :
40 A
Pin Count :
3
Non-rep Pk Forward Current-Max :
600 A
Max Reverse Voltage (DC) :
8V
Qualification Status :
Not Qualified
Factory Lead Time :
20 Weeks
Max Operating Temperature :
150°C
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Max Reverse Leakage Current :
200mA
Terminal Form :
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
8 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
8V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
340mV @ 40A
Application :
Power
Lead Free :
Lead Free
Peak Non-Repetitive Surge Current :
600A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Average Rectified Current :
40A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Forward Voltage :
340mV
Number of Phases :
1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Datasheets
DSS40-0008D
Littelfuse DSS40-0008D
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 340mV @ 40A -55°C~150°C 200mA @ 8V 3-Termination Tube TO-3P-3 Full Pack Through Hole
DSS40-0008D Overview
A reverse leakage current of 200mA volts can be generated by this device.A rectified current of 40A volts is averaged for this device.600A is the maximum value of surge current.Phase diode rectifier is possible to produce a maximum output current by setting the output current to 40 A.
DSS40-0008D Features
a maximal reverse leakage current of 200mA volts
an average rectified current of 40A volts
40 A is the maximum value
DSS40-0008D Applications
There are a lot of IXYS
DSS40-0008D applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB