DC37S1B9NA191A197
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DC37S1B9NA191A197
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS R/A SLDR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Package :
Bulk
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Feature :
Mounting Brackets
Number of Positions :
37
Product Status :
Active
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Wire Gauge :
Flange Feature :
Board Side (M3)
Termination :
Solder
Housing Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating (Amps) :
7.5A
Number of Rows :
2
Connector Style :
D-Sub
Color :
Black
Ingress Protection :
Base Product Number :
DC37
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Number of Pins :
37
Contact Form :
Machined
Shell Material, Finish :
Steel, Tin-Nickel Plated
Voltage Rating :
Features :
Mounting Brackets
Current Rating :
7.5A
Packaging :
Bulk
Series :
Original D
Backset Spacing :
Dielectric Material :
Contact Type :
Signal
Contact Finish :
Gold
Datasheets
DC37S1B9NA191A197
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DC37S1B9NA191A197 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Pins:37, DC37S1B9NA191A197 pinout, DC37S1B9NA191A197 datasheet PDF, DC37S1B9NA191A197 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DC37S1B9NA191A197 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
DC37S1B9NA191A197 Overview
The connector type Receptacle, Female Sockets refers to the connector type.The device's mounting type is Panel Mount, Through Hole, Right Angle.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Original D Series of products.The device is equipped with 37 pins.Its Mounting Brackets feature renders it more powerful in many ways.The device runs in -55°C~125°C Operating Temperature.