D55342E07B348ARWS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D55342E07B348ARWS
Manufacturer
Vishay
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 348 OHM 0.1% 1/4W 1206
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
250mW
Resistance :
348Ohms
Feature :
Military, Non-Inductive
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Failure Rate :
R (0.01%)
Composition :
Thin Film
Width :
1.6002mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Height :
838.2μm
Length :
3.2004mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Thickness :
381μm
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM1206
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Military Standard :
MIL-PRF-55342
Packaging :
Tray
Tolerance :
±0.1%
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Case Code (Imperial) :
Supplier Device Package :
Max Operating Temperature :
150°C
Datasheets
D55342E07B348ARWS
Vishay D55342E07B348ARWS
Military, MIL-PRF-55342, RM1206 Series, Thin Film, 348Ohms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~150°C