CSR1206JT82L0
Mfr.Part #
CSR1206JT82L0
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES 0.082 OHM 5% 1/2W 1206
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Composition :
Thick Film
Feature :
Current Sense
Size / Dimension :
0.120Lx0.061W 3.05mmx1.55mm
Mount :
Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
82mOhm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Tolerance :
±5%
Datasheets
CSR1206JT82L0
Stackpole Electronics, Inc. CSR1206JT82L0
FIXED RESISTOR CSR Series, Thick Film, 82mOhm, 0.5W 1/2W, ±5%, -55°C~155°C