CSR0402FTR100
Mfr.Part #
CSR0402FTR100
Description
RES 0.1 OHM 1% 1/8W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
0402 (1005 Metric)
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
431.8μm
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.017 0.43mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Tolerance :
±1%
Contact Plating :
Tin
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Current Sense
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
100MOhm
Series :
CSR
Published :
Composition :
Thick Film
Max Power Dissipation :
125mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
CSR0402FTR100
Stackpole Electronics, Inc. CSR0402FTR100
FIXED RESISTOR CSR Series, Thick Film, 100mOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C