CPF1206B10KE1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CPF1206B10KE1
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/8W 1206
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Type :
Field-side Connection Module
Resistance :
10 kOhms
Length :
3.05 mm
Packing Method :
TR
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Packaging :
MouseReel
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Product Status :
Active
Surface Mount :
yes
Mounting Type :
Din-Rail
RoHS :
yes
Package Width :
1.55 mm
Product :
Precision Resistors Thin Film SMD
HTS Code :
Package Height :
0.55 mm
Size / Dimension :
0.120 L x 0.061 W (3.05mm x 1.55mm)
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
TE Connectivity
Rated Power Dissipation (P) :
0.125 W
Working Voltage :
150 V
Factory Lead Time :
7 Weeks
Termination Style :
SMD/SMT
Additional Feature :
PRECISION
Reach Compliance Code :
Compliant
Failure Rate :
Pbfree Code :
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Power Rating :
125 mW (1/8 W)
Series :
Supplier Device Package :
Mounting Style :
PCB Mount
Voltage Rating :
150 V
Supply Voltage :
5Vdc/24Vdc
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Height :
0.55 mm
Features :
Product Type :
Thin Film Resistors
Temperature Coefficient :
25 PPM / C
Composition :
Thin Film
Width :
1.55 mm
Technology :
Thin Film
Number of Terminations :
2
Tolerance :
0.1 %
Size Code :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package :
Tape and Reel (TR)
Package Length :
3.05 mm
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminals :
2
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Rated Temperature :
70 °C
Operating Temperature Range :
- 55 C to + 155 C
Mounting Feature :
Surface Mount
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Subcategory :
Resistors
Note :
Height - Seated (Max) :
0.026 (0.65mm)
Datasheets
CPF1206B10KE1
TE Connectivity AMP Connectors CPF1206B10KE1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, - Series, Thin Film, 10 kOhms, 0.125W, 1/8W, 0.1 %, -55°C ~ 155°C