CPF0805B316RE1
Mfr.Part #
CPF0805B316RE1
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
0805 (2012M) 0805 (2012 Metric)
Description
RES SMD 316 OHM 0.1% 1/10W 0805
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Composition :
Thin Film
Product Type :
Thin Film Resistors
Radiation Hardening :
No
Features :
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Package Length :
2 mm
ELV :
Compliant
Failure Rate :
Width :
1.2446 mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Type :
Thin Film Precision Resistors
Min Operating Temperature :
-55 °C
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 4 days ago)
Product Length :
2.01mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Manufacturer Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Resistance :
316 Ω
Voltage Rating (DC) :
100 V
Package Width :
1.25 mm
Package Height :
0.55 mm
Max Operating Temperature :
155 °C
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Series :
CPF
Power Rating :
100 mW
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Working Voltage :
100 V
Product Status :
Active
Height :
660.4 µm
Size Code :
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Temperature Coefficient :
25 ppm/°C
Reach Compliance Code :
Compliant
Tolerance :
0.1 %
Contact Plating :
Tin
Package :
Tape and Reel (TR)
Termination Style :
SMD/SMT
Voltage Rating :
100 V
Resistor Type :
Precision Low TCR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
yes
Package/Case :
0805 (2012M)
Minimum Operating Temperature :
-55°C
0805 (2012 Metric)
Resistance Tolerance :
± 0.1%
Number of Resistors :
1
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Supplier Device Package :
Termination :
Solder
Factory Lead Time :
7 Weeks
Packing Method :
TR
Product Width :
1.25mm
Mounting Style :
PCB Mount
Qualification :
Base Product Number :
CPF0805
Max Power Dissipation :
100 mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.1 W
Number of Terminals :
2
Technology :
Thin Film
Additional Feature :
PRECISION
Length :
2.0066 mm
Product :
Precision Resistors Thin Film SMD
Height - Seated (Max) :
0.026 (0.65mm)
Operating Temperature Range :
- 55 C to + 155 C
Maximum Operating Temperature :
+155°C
Rated Temperature :
70 °C
HTS Code :
TE Connectivity
Number of Terminations :
2
RoHS :
Subcategory :
Resistors
Datasheets
CPF0805B316RE1
TE Connectivity AMP Connectors CPF0805B316RE1
Precision Low TCR SURFACE MOUNT, CPF Series, Thin Film, 316 Ω, 0.1W, 1/10W, 0.1 %, -55°C ~ 155°C