CH0402-180RGFW
Mfr.Part #
CH0402-180RGFW
Description
CH 0402 180U 2% F WP
Chip Resistor - Surface Mount
Ratings :
Power (Watts) :
0.05W, 1/20W
Resistance :
180 Ohms
Series :
CH
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Features :
RF, High Frequency
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±2%
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package :
Tray
Failure Rate :
Height - Seated (Max) :
0.025" (0.63mm)
Datasheets
CH0402-180RGFW
Vishay / Sfernice CH0402-180RGFW
CH Series, Thin Film, 180 Ohms, 0.05W, 1/20W, ±2%, -55°C ~ 155°C