CFR25SJT-52-27R
Mfr.Part #
CFR25SJT-52-27R
Description
RES 27 OHM 5% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Terminal Shape :
Wire
ROHS3 Compliant
Packing Method :
Ammo Pack
Military Standard :
Not
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Composition :
Carbon Film
Published :
Temperature Coefficient :
-350/ +500ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
Axial
Pbfree Code :
yes
Mount :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±5%
Resistance :
27Ohm
Size / Dimension :
0.075Diax0.134L 1.90mmx3.40mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Factory Lead Time :
16 Weeks
Construction :
Cylindrical
Diameter :
2.4mm
Contact Plating :
Tin
Datasheets
CFR25SJT-52-27R
YAGEO CFR25SJT-52-27R
Through Hole FIXED RESISTOR, 27Ohm, 0.25W 1/4W, Carbon Film,