CFN0805AFZ-R030ELF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFN0805AFZ-R030ELF
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RESMETALFOIL A 0805 R030 1% 0.75
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Brand :
Bourns
Qualification :
AEC-Q200
Height - Seated (Max) :
0.023" (0.60mm)
Product Height :
0.7mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Number of Terminations :
2
Product Type :
Current Sense Resistors
Power (Watts) :
0.75W, 3/4W
Product Width :
1.25 mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Power Rating :
750 mW
Product Length :
2 mm
Mounting Style :
PCB Mount
Product Status :
Active
Resistance Tolerance :
± 1%
Bourns
Resistance :
30 mOhms
Product Category :
Current Sense Resistors - SMD
Supplier Device Package :
Failure Rate :
Features :
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Package :
Digi-Reel?
Tolerance :
±1%
Series :
CFN-A
Application :
Current Sense
RoHS :
Details
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Composition :
Metal Foil
Subcategory :
Resistors
Bourns, Inc. CFN0805AFZ-R030ELF
CFN-A Series, Metal Foil, 30 mOhms, 0.75W, 3/4W, ±1%, -55°C ~ 155°C