BUK7K18-40EX
Mfr.Part #
BUK7K18-40EX
Package / Case
SOT-1205, 8-LFPAK56
Description
MOSFET 2N-CH 40V 24.2A LFPAK
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
Reference Standard :
AEC-Q101; IEC-60134
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Avalanche Energy Rating (Eas) :
26.3 mJ
Factory Lead Time :
12 Weeks
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
808pF @ 25V
Power - Max :
38W
FET Feature :
Standard
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
19m Ω @ 10A, 10V
Package / Case :
SOT-1205, 8-LFPAK56
Terminal Form :
Gull wing
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 1mA
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Drain to Source Voltage (Vdss) :
40V
Pin Count :
8
Drain-source On Resistance-Max :
0.019Ohm
Number of Terminations :
6
Surface Mount
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
127A
JESD-30 Code :
R-PDSO-G6
Configuration :
SEPARATE, 2 ELEMENTS WITH BUILT-IN DIODE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Continuous Drain Current (ID) :
24.2A
Number of Pins :
8
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
11.8nC @ 10V
FET Type :
2 N-Channel (Dual)
Mount :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
38W
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
DS Breakdown Voltage-Min :
40V