B43888C4336M
Mfr.Part #
B43888C4336M
Package / Case
Radial
Description
CAP ALUM 33UF 20% 350V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Series :
B43888
Voltage - Rated :
350V
Polarity :
Polar
Capacitance :
33μF
Terminal Shape :
Wire
RoHS Status :
RoHS Compliant
Ripple Current :
900mA
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Height Seated (Max) :
27.0002mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Package / Case :
Radial
Number of Terminations :
2
Tolerance :
20%
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Length :
25mm
Leakage Current :
0.3615mA
Operating Temperature (Max) :
105°C
Operating Temperature (Min) :
-25°C
Diameter :
16mm
Lead Pitch :
7.493mm
ECCN Code :
EAR99
Tan Delta :
0.2
Datasheets
B43888C4336M
EPCOS (TDK) B43888C4336M
B43888 33μF Capacitor 20% Bulk 900mA 7.493mm Radial