B43821A1227M000
Mfr.Part #
B43821A1227M000
Description
CAP ALUM 220UF 20% 160V RADIAL
Tolerance :
20%
Lead Diameter :
800 µm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Voltage - Rated DC :
160V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Shape :
Wire
Capacitance :
220μF
Ripple Current :
800mA
Max Operating Temperature :
85°C
Lead Pitch :
7.5mm
Surface Mount :
No
Diameter :
18mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Packing Method :
Bulk
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Radial
Length :
31.5mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Polarity :
POLARIZED
Leakage Current :
1.071mA
ECCN Code :
EAR99
ESR (Equivalent Series Resistance) :
840mOhm
Life (Hours) :
3000 hours
Tan Delta :
0.2
Pbfree Code :
yes
Datasheets
B43821A1227M000
EPCOS (TDK) B43821A1227M000
220μF Capacitor 20% 800mA 7.5mm Radial