B43888C4107M000
Mfr.Part #
B43888C4107M000
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 100UF 20% 350V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Max Operating Temperature :
105°C
Mounting Type :
Through Hole
Lead Pitch :
7.5mm
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Voltage - Rated DC :
350V
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
14 Weeks
Life (Hours) :
10000 hours
Weight :
15.999989g
Voltage - Rated :
350V
Series :
B43888
Ripple Current @ High Frequency :
1.7A @ 100kHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Radial
Capacitance :
100μF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Diameter :
18mm
Package / Case :
Radial, Can
Ripple Current :
1.7A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
40mm
Lead Diameter :
800 µm
Min Operating Temperature :
-25°C
Packaging :
Bulk
Polarization :
Polar
Datasheets
B43888C4107M000
EPCOS (TDK) B43888C4107M000
B43888 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.7A 0.709Dia 18.00mm Polar 7.5mm Radial, Can