B43888A2686M000
Mfr.Part #
B43888A2686M000
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 68UF 20% 200V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Surface Mount :
No
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Can
Factory Lead Time :
14 Weeks
Leakage Current :
0.423mA
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature (Max) :
105°C
Ripple Current @ High Frequency :
770mA @ 100kHz
Capacitance :
68µF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
200V
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4.9Ohm @ 120Hz
Terminal Shape :
Wire
Polarization :
Polar
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Tan Delta :
0.2
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Reference Standard :
IEC60384-4
Series :
B43888
Pbfree Code :
yes
Datasheets
B43888A2686M000
EPCOS (TDK) B43888A2686M000
B43888 68μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.492Dia 12.50mm Polar Radial, Can