B43858F9476M000
Mfr.Part #
B43858F9476M000
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Contact Plating :
Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated DC :
400V
Max Operating Temperature :
105°C
Package / Case :
Radial, Can
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current @ High Frequency :
800mA @ 100kHz
Lifecycle Status :
Obsolete (Last Updated: 1 month ago)
Series :
B43858
Height Seated (Max) :
0.906 23.00mm
Min Operating Temperature :
-25°C
Ripple Current :
800mA
Voltage - Rated :
400V
Size / Dimension :
0.787Dia 20.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Polarization :
Polar
Mount :
Through Hole
Capacitance :
47μF
Lead Pitch :
10mm
Termination :
Radial
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-25°C~105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Life (Hours) :
5000 hours
Diameter :
20mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Packaging :
Bulk
Datasheets
B43858F9476M000
B43858 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 800mA 0.787Dia 20.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can