B43858C2226M000
Mfr.Part #
B43858C2226M000
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Package / Case :
Radial, Can
Height Seated (Max) :
0.669 17.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
22µF
Termination :
Radial
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Mount :
Through Hole
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
470mA @ 100kHz
Series :
B43858
Ripple Current :
470mA
Lead Pitch :
5mm
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Tin
Pbfree Code :
yes
Lead Diameter :
600 µm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Tan Delta :
0.2
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Packaging :
Bulk
Leakage Current :
0.147mA
Tolerance :
±20%
Diameter :
10mm
Length :
16mm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Life (Hours) :
5000 hours
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
200V
JESD-609 Code :
e3
Polarization :
Polar
Terminal Shape :
Wire
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
B43858C2226M000
EPCOS (TDK) B43858C2226M000
B43858 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 470mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can