B43851F5336M000
Mfr.Part #
B43851F5336M000
Description
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Packing Method :
Bulk
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Pbfree Code :
yes
Ripple Current :
125mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e3
Lead Pitch :
7.5mm
Package / Case :
Radial
Tan Delta :
0.2
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7.6Ohm
Max Operating Temperature :
105°C
Tolerance :
20%
Length :
25mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
450V
Lead Diameter :
800 µm
Min Operating Temperature :
-25°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Shape :
Wire
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
No
Polarity :
POLARIZED
Capacitance :
33μF
Leakage Current :
0.4605mA
Datasheets
B43851F5336M000
33μF Capacitor 20% 125mA 7.5mm Radial