B43851F4226M000
Mfr.Part #
B43851F4226M000
Package / Case
Radial
Description
CAP ALUM 22UF 20% 350V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current :
140mA
Life (Hours) :
3000 hours
Number of Terminations :
2
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Leakage Current :
0.246mA
ECCN Code :
EAR99
Max Operating Temperature :
105°C
Lead Diameter :
600 µm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tolerance :
20%
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Surface Mount :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Shape :
Wire
Package / Case :
Radial
Polarity :
POLARIZED
Tan Delta :
0.2
Length :
20mm
Capacitance :
22µF
Lead Pitch :
5mm
Min Operating Temperature :
-25°C
Packing Method :
Bulk
Reach Compliance Code :
Unknown
Rated (DC) Voltage (URdc) :
350V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9Ohm
Datasheets
B43851F4226M000
22μF Capacitor 20% 140mA 5mm Radial