B43851F2476M000
Mfr.Part #
B43851F2476M000
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Diameter :
16mm
Lead Pitch :
7.5mm
Ripple Current :
210mA
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7.1Ohm @ 120Hz
Polarization :
Polar
Series :
B43851
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
210mA @ 120Hz
Termination :
Radial
Contact Plating :
Tin
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Life (Hours) :
3000 hours
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated :
250V
Capacitance :
47μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
105°C
Tolerance :
±20%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Diameter :
800 µm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial, Can
Min Operating Temperature :
-40°C
Voltage - Rated DC :
200V
Datasheets
B43851F2476M000
B43851 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 210mA 0.630Dia 16.00mm Polar 7.5mm Radial, Can