B43851F1226M000
Mfr.Part #
B43851F1226M000
Description
CAP ALUM 22UF 20% 160V RADIAL
Tolerance :
20%
Tan Delta :
0.2
Terminal Shape :
Wire
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Ripple Current :
91mA
JESD-609 Code :
e3
Polarity :
POLARIZED
Max Operating Temperature :
105°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Leakage Current :
0.1206mA
Package / Case :
Radial
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Lead Diameter :
600 µm
Min Operating Temperature :
-40°C
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lead Pitch :
5mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
13Ohm
Capacitance :
22µF
Surface Mount :
No
Packing Method :
Bulk
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Life (Hours) :
3000 hours
Rated (DC) Voltage (URdc) :
160V
Datasheets
B43851F1226M000
22μF Capacitor 20% 91mA 5mm Radial