B43851F1107M000
Mfr.Part #
B43851F1107M000
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Operating Temperature :
-40°C~105°C
ECCN Code :
EAR99
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
No
Number of Terminations :
2
Polarization :
Polar
Diameter :
12.5mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Voltage - Rated :
160V
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Terminal Pitch :
5mm
Capacitance :
100μF
Length :
25mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Series :
B43851
Package / Case :
Radial, Can
Ripple Current @ Low Frequency :
300mA @ 120Hz
Mounting Type :
Through Hole
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Tan Delta :
0.2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
Packaging :
Bulk
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Shape :
Wire
Rated (DC) Voltage (URdc) :
160V
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Leakage Current :
0.495mA
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.3Ohm @ 120Hz
Datasheets
B43851F1107M000
B43851 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar Radial, Can