B43851B2227M000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B43851B2227M000
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 220UF 20% 200V RADIAL
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Shape :
Wire
Terminal Pitch :
7.5mm
Lead Spacing :
0.295 (7.50mm)
Polarization :
Polar
Negative Tolerance :
20%
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Polarity :
POLARIZED
Package / Case :
Radial
Reach Compliance Code :
Unknown
Ripple Current @ Low Frequency :
560mA @ 120Hz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Tan Delta :
0.2
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Series :
B43851
Packaging :
Bulk
Ripple Current :
560mA
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
220μF
Length :
31.5mm
Voltage - Rated :
200V
Diameter :
18mm
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Size / Dimension :
0.709 Dia (18.00mm)
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
No
Packing Method :
Bulk
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lifetime @ Temp. :
3000 Hrs @ 105°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Ratings :
Number of Terminations :
2
Leakage Current :
1.335mA
Height - Seated (Max) :
1.319 (33.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
950 mOhm @ 120Hz
Positive Tolerance :
20%
Operating Temperature (Max) :
105°C
ESR :
950 mΩ
Surface Mount Land Size :
Datasheets
B43851B2227M000
B43851 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 560mA 0.709 Dia (18.00mm) -40°C ~ 105°C Polar Radial