B43851A4107M000
Mfr.Part #
B43851A4107M000
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 100UF 20% 350V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated :
350V
Lead Pitch :
10mm
Life (Hours) :
3000 hours
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Series :
B43851
Capacitance :
100μF
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-25°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Mount :
Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
420mA @ 120Hz
Contact Plating :
Tin
Voltage - Rated DC :
350V
Ripple Current :
371mA
Lead Diameter :
1 mm
Package / Case :
Radial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.3Ohm @ 120Hz
Termination :
Radial
Size / Dimension :
0.787Dia 20.00mm
Diameter :
20mm
Mounting Type :
Through Hole
Max Operating Temperature :
105°C
Polarization :
Polar
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Datasheets
B43851A4107M000
B43851 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 371mA 0.787Dia 20.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can