B43851A1476M000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B43851A1476M000
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 47UF 20% 160V RADIAL
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Contact Plating :
Tin
Voltage - Rated DC :
160V
Ripple Current :
203mA
Max Operating Temperature :
105°C
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Radial
Packaging :
Bulk
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4Ohm
Additional Feature :
IEC60384-4
Tan Delta :
0.2
ECCN Code :
EAR99
Leakage Current :
0.2406mA
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lead Pitch :
5mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Polarity :
POLARIZED
Tolerance :
20%
Diameter :
12.5mm
Terminal Shape :
Wire
Mount :
Through Hole
Capacitance :
47μF
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Life (Hours) :
3000 hours
Min Operating Temperature :
-40°C
Lead Diameter :
600 µm
Datasheets
B43851A1476M000
EPCOS (TDK) B43851A1476M000
47μF Capacitor 20% Bulk 203mA 5mm Radial