B43821K2336M000
Mfr.Part #
B43821K2336M000
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL
Ripple Current :
230mA
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial, Can
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±20%
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Series :
B43821
Min Operating Temperature :
-40°C
Ripple Current @ Low Frequency :
230mA @ 120Hz
Diameter :
12.5mm
Lead Pitch :
5mm
Termination :
Radial
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Capacitance :
33μF
Voltage - Rated :
250V
Voltage - Rated DC :
250V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5.6Ohm @ 120Hz
Length :
20mm
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
85°C
Polarization :
Polar
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Diameter :
600 µm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Datasheets
B43821K2336M000
EPCOS (TDK) B43821K2336M000
B43821 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 230mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~85°C Polar 5mm Radial, Can