B43821K2107M000
Mfr.Part #
B43821K2107M000
Description
CAP ALUM 100UF 20% 250V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Polarity :
POLARIZED
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Leakage Current :
0.765mA
Packaging :
Bulk
Capacitance :
100μF
Lead Diameter :
800 µm
Contact Plating :
Tin
Mount :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Min Operating Temperature :
-40°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.8Ohm
Terminal Shape :
Wire
Diameter :
16mm
Max Operating Temperature :
85°C
Voltage - Rated DC :
250V
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lead Pitch :
7.5mm
Life (Hours) :
3000 hours
Length :
31.5mm
ECCN Code :
EAR99
Tan Delta :
0.2
Tolerance :
20%
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Ripple Current :
520mA
Datasheets
B43821K2107M000
EPCOS (TDK) B43821K2107M000
100μF Capacitor 20% Bulk 520mA 7.5mm Radial