B43821F1106M000
Mfr.Part #
B43821F1106M000
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10UF 20% 160V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Series :
B43821
Contact Plating :
Tin
Voltage - Rated DC :
160V
Package / Case :
Radial, Can
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Diameter :
8mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
10μF
Ripple Current :
80mA
Termination :
Radial
ESR (Equivalent Series Resistance) :
18Ohm @ 120Hz
Min Operating Temperature :
-40°C
Voltage - Rated :
160V
Lead Pitch :
3.5mm
Tolerance :
±20%
Life (Hours) :
3000 hours
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
85°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency :
80mA @ 120Hz
Factory Lead Time :
17 Weeks
Polarization :
Polar
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
B43821F1106M000
EPCOS (TDK) B43821F1106M000
B43821 10μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 80mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 3.5mm Radial, Can