B41791A8227Q000
Mfr.Part #
B41791A8227Q000
Description
CAPACITOR ALUM AXIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
ESR :
2.8 mΩ
Series :
B41791
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
Lug
Ripple Current :
260000 mA
Polarity :
POLARIZED
Packing Method :
Cardboard
Reach Compliance Code :
Compliant
Number of Terminals :
2
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Length :
30 mm
Positive Tolerance :
30%
Negative Tolerance :
10%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Leakage Current :
0.08716 mA
ECCN Code :
EAR99
Package Shape :
CYLINDRICAL PACKAGE
Diameter :
14 mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
63 V
Pbfree Code :
No
Capacitance :
220 µF
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Surface Mount :
No
Additional Feature :
STANDARD: IEC60384-4
Mounting Feature :
Chassis Mount
Datasheets
B41791A8227Q000
B41791 220 µF Capacitor 260000 mA