B41789A5158Q001
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B41789A5158Q001
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1500UF 25V RADIAL
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Polarity :
Polar
Length :
35mm
Lead Pitch :
16.51mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Spacing :
0.650 16.50mm
Applications :
Automotive
Capacitance :
1500μF
Package / Case :
Radial, Can
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current @ High Frequency :
5A @ 10kHz
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 125°C
Packaging :
Bulk
Diameter :
16mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
65mOhm @ 100Hz
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated :
25V
Tolerance :
-10% +30%
Factory Lead Time :
32 Weeks
Weight :
10.399994g
Termination :
Soldering
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarization :
Polar
Ripple Current :
5A
Voltage - Rated DC :
25V
Series :
B41789
Life (Hours) :
10000 hours
Impedance :
34mOhms
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
B41789A5158Q001
B41789 1500μF Capacitor -10% +30% Bulk Through Hole 5A 0.630Dia 16.00mm -55°C~125°C Polar 16.51mm Radial, Can