B41789A5178Q001
Mfr.Part #
B41789A5178Q001
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 1700UF 25V RADIAL
Max Operating Temperature :
125°C
Life (Hours) :
10000 hours
Capacitance :
1700μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
25V
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Polarization :
Polar
Lead Spacing :
0.728 18.50mm
Factory Lead Time :
32 Weeks
Impedance :
29mOhms
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 125°C
Series :
B41789
Applications :
Automotive
ESR (Equivalent Series Resistance) :
57mOhm @ 100Hz
Packaging :
Bulk
Length :
30mm
Termination :
Soldering
Tolerance :
-10% +30%
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Package / Case :
Radial, Can
Mounting Type :
Through Hole
Diameter :
18mm
Polarity :
Polar
Ripple Current @ High Frequency :
5.3A @ 10kHz
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Voltage - Rated DC :
25V
Ripple Current :
5.3A
Mount :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Pitch :
18.4912mm
Datasheets
B41789A5178Q001
B41789 1700μF Capacitor -10% +30% Bulk Through Hole 5.3A 0.709Dia 18.00mm -55°C~125°C Polar 18.4912mm Radial, Can