B41790A5398Q
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B41790A5398Q
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Description
3900UF 25V 18X30 AXIAL
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Type :
Electrolytic
ECCN (US) :
EAR99
Equivalent Series Resistance Type :
Standard
Automotive :
No
Mounting :
Through Hole
Product Diameter (mm) :
18
Lead Diameter (mm) :
1
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Voltage :
25Vdc
Tolerance :
-10% to 30%
Packaging :
Cardboard
Size (mm) :
18 X 30
IR (mA) :
Product Weight (g) :
11.8
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Termination Style :
Soldering Star
Capacitance Value :
3900uF
Lifetime (h) :
PPAP :
No
ESR (Ohm) :
Number of Terminals :
4
Product Height (mm) :
30
EU RoHS :
Compliant
Construction :
Aluminum Cylindrical Can
Datasheets
B41790A5398Q
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors EPCOS (TDK) B41790A5398Q from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Electrolytic, Voltage:25Vdc, B41790A5398Q pinout, B41790A5398Q datasheet PDF, B41790A5398Q amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors EPCOS (TDK) B41790A5398Q ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Capacitor -10% to 30% Cardboard