B41789K8597Q001
Mfr.Part #
B41789K8597Q001
Description
CAP ALUM 590UF 63V RADIAL
Voltage - Rated :
63V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
105mOhm @ 100Hz
Capacitance :
590μF
Min Operating Temperature :
-55°C
Diameter :
16mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
-10% +30%
Ripple Current :
5.5A
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 125°C
Impedance :
33mOhms
Ripple Current @ High Frequency :
5.5A @ 10kHz
Lead Pitch :
16.51mm
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated DC :
63V
Length :
39mm
Height Seated (Max) :
1.614 41.00mm
Lead Spacing :
0.650 16.50mm
Weight :
11.69999g
Factory Lead Time :
32 Weeks
Datasheets
B41789K8597Q001
B41789 590μF Capacitor -10% +30% Bulk Through Hole 5.5A 0.630Dia 16.00mm -55°C~125°C Polar 16.51mm Radial, Can