B41789A8337Q001
Mfr.Part #
B41789A8337Q001
Package / Case
Radial
Description
CAP ALUM 330UF 63V RADIAL
Voltage - Rated DC :
63V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
178mOhm
Max Operating Temperature :
125°C
Lead Pitch :
16.51mm
Height Seated (Max) :
32.004mm
Tolerance :
30%
Ripple Current :
3.9A
Diameter :
16mm
Length :
30mm
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Radial
Weight :
8.899993g
Impedance :
51mOhm
Packaging :
Bulk
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Polarity :
Polar
Reach Compliance Code :
Unknown
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
330µF
Datasheets
B41789A8337Q001
330μF Capacitor 30% Bulk 3.9A 16.51mm Radial