B41789A8138Q001
Mfr.Part #
B41789A8138Q001
Description
CAP ALUM 1300UF 63V RADIAL
ESR (Equivalent Series Resistance) :
47mOhm @ 100Hz
Impedance :
14mOhm
Lead Spacing :
0.846 21.50mm
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Size / Dimension :
0.827Dia 21.00mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Capacitance :
1300μF
Voltage - Rated :
63V
Tolerance :
-10% +30%
Reach Compliance Code :
Unknown
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 125°C
Ripple Current @ High Frequency :
9.5A @ 10kHz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
2.028 51.50mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Datasheets
B41789A8138Q001
B41789 1300μF Capacitor -10% +30% Bulk Through Hole 0.827Dia 21.00mm -55°C~125°C Polar Radial, Can