AT1206DRE0753R6L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AT1206DRE0753R6L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 53.6 OHM 0.5% 1/4W 1206
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
Series :
AT
Composition :
Thin Film
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Max Power Dissipation :
250mW
Factory Lead Time :
16 Weeks
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Resistance :
53.6Ohm
Ratings :
AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±0.5%
Height :
660.4μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
AT1206DRE0753R6L
YAGEO AT1206DRE0753R6L
AT Series, Thin Film, 53.6Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~155°C