AR0805FR-0782K5L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AR0805FR-0782K5L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 82.5K OHM 1% 1/8W 0805
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Composition :
Thick Film
Mounting Feature :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Working Voltage :
150V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±1%
Feature :
Moisture Resistant
Factory Lead Time :
33 Weeks
Series :
aR
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Height :
609.6μm
Resistance :
82.5kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Number of Terminations :
2
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Max Power Dissipation :
125mW
Power (Watts) :
0.125W 1/8W