APT36GA60BD15
Mfr.Part #
APT36GA60BD15
Package / Case
TO-247-3
Description
IGBT 600V 65A 290W TO-247
Product Category :
Transistors - IGBTs - Single
Package / Case :
TO-247-3
Series :
POWER MOS 8™
Td (on/off) @ 25°C :
16ns/122ns
Mount :
Through Hole
Gate Charge :
18nC
Max Collector Current :
65A
Pin Count :
3
Input Type :
Standard
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Case Connection :
COLLECTOR
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
IGBT Type :
PT
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Packaging :
Tube
Switching Energy :
307μJ (on), 254μJ (off)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
LOW CONDUCTION LOSS
Gate-Emitter Thr Voltage-Max :
6V
Max Power Dissipation :
290W
Factory Lead Time :
29 Weeks
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.5V @ 15V, 20A
Turn On Time :
29 ns
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current - Collector Pulsed (Icm) :
109A
Number of Terminations :
3
Gate-Emitter Voltage-Max :
30V
Transistor Application :
POWER CONTROL
Collector Emitter Breakdown Voltage :
600V
Transistor Element Material :
SILICON
Test Condition :
400V, 20A, 10 Ω, 15V
Power - Max :
290W
Number of Elements :
1
Element Configuration :
Single
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
600V