AF0603FR-0756RL
Mfr.Part #
AF0603FR-0756RL
Description
RES SMD 56 OHM 1% 1/10W 0603
Stock
20
In Stock :
20
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
0603
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistance :
56Ohm
Tolerance :
±1%
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
24 Weeks
Surface Mount
Voltage - Rated :
50V
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
558.8μm
Power Rating :
100mW
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
2011
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, LASER TRIMMABLE
AF
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
100mW
Datasheets
AF0603FR-0756RL
YAGEO AF0603FR-0756RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, AF Series, Thick Film, 56Ohm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C