AF0402DR-07115KL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AF0402DR-07115KL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 115K OHM 0.5% 1/16W 0402
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height Seated (Max) :
0.015 0.37mm
Factory Lead Time :
33 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
381μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Surface Mount :
yes
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Feature :
Anti-Sulfur, Moisture Resistant
JESD-609 Code :
e3
Published :
Max Power Dissipation :
63mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Surface Mount
Series :
AF
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±0.5%
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Working Voltage :
50V
Resistance :
115kOhm
Composition :
Thick Film
Datasheets
AF0402DR-07115KL
YAGEO AF0402DR-07115KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, AF Series, Thick Film, 115kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C