AC0805JR-071M8L
Mfr.Part #
AC0805JR-071M8L
Description
RES SMD 1.8M OHM 5% 1/8W 0805
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Voltage - Rated :
150V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Resistance :
1.8MOhm
Max Power Dissipation :
125mW
Datasheets
AC0805JR-071M8L
YAGEO AC0805JR-071M8L
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 1.8MOhm, 0.125W 1/8W, ±5%, -55°C~155°C