AC0805JR-071K5L
Mfr.Part #
AC0805JR-071K5L
Description
RES SMD 1.5K OHM 5% 1/8W 0805
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Power Rating :
125mW
Max Power Dissipation :
125mW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated :
150V
Resistance :
1.5kOhm
Published :
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Datasheets
AC0805JR-071K5L
YAGEO AC0805JR-071K5L
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 1.5kOhm, 0.125W 1/8W, ±5%, -55°C~155°C