AC0603FR-0771R5L
Mfr.Part #
AC0603FR-0771R5L
Description
RES SMD 71.5 OHM 1% 1/10W 0603
Stock
200
In Stock :
200
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Published :
2012
Case Code (Imperial) :
0603
Resistance :
71.5Ohm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Voltage - Rated :
75V
Power Rating :
100mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Max Power Dissipation :
100mW
Datasheets
AC0603FR-0771R5L
YAGEO AC0603FR-0771R5L
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 71.5Ohm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C