AC0603FR-075K9L
Mfr.Part #
AC0603FR-075K9L
Description
RES SMD 5.9K OHM 1% 1/10W 0603
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistance :
5.9kOhm
Max Power Dissipation :
100mW
Weight :
2.012816mg
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Voltage - Rated :
75V
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
100mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Datasheets
AC0603FR-075K9L
YAGEO AC0603FR-075K9L
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 5.9kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C