AC0603FR-07536KL
Mfr.Part #
AC0603FR-07536KL
Description
RES SMD 536K OHM 1% 1/10W 0603
Factory Lead Time :
33 Weeks
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Termination :
SMD/SMT
Max Power Dissipation :
100mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Resistance :
536kOhm
Height :
550μm
Power Rating :
100mW
Voltage - Rated :
75V
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
1608
Tolerance :
±1%
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Published :
2012
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Pbfree Code :
RECTANGULAR
Case Code (Imperial) :
Datasheets
AC0603FR-07536KL
YAGEO AC0603FR-07536KL
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 536kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C