AC0402JR-0710KL
Mfr.Part #
AC0402JR-0710KL
Description
RES SMD 10K OHM 5% 1/16W 0402
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Case Code (Imperial) :
33 Weeks
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Series :
AC
Composition :
Thick Film
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Published :
Lead Free :
Lead Free
Max Power Dissipation :
63mW
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Voltage - Rated :
50V
Termination :
SMD/SMT
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Weight :
652.039032μg
Power Rating :
62.5mW
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.015 0.37mm
Case Code (Metric) :
Resistance :
10kOhm
Height :
381μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
AC0402JR-0710KL
YAGEO AC0402JR-0710KL
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 10kOhm, 0.063W 1/16W, ±5%, -55°C~155°C