AC0402FR-0743KL
Mfr.Part #
AC0402FR-0743KL
Description
RES SMD 43K OHM 1% 1/16W 0402
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
62.5mW
Resistance :
43kOhm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height Seated (Max) :
0.015 0.37mm
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
63mW
Lead Free :
Lead Free
RECTANGULAR
Series :
AC
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Voltage - Rated :
50V